« Ten czy też czyli dyl… | Strona domowa | Kredyty gotówkowe jak… »

Jakie były początki kredytów

piątek, 16 styczeń 2015 at 10:59 am. Użyte znaczniki: , , , ,

Na początku było No właśnie co było na początku? Nie ciekawi Was kto i jak wymyślił kredyt? Co istniało przedtem? Czy ludzie wcześniej po prostu potrafili obyć się bez takiej formy pomocy finansowej? Czy może kredyty istniały jeszcze przed wynalezieniem pieniądza? Co oznacza słowo kredyt i jaką w tym wszystkim rolę pełni rozwój bankowości? Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom nieco dokładniej.

Słowo kredyt pochodzi od łacińskiego credere co oznacza ufać, wierzyć. Istotnie, żeby udzielić komuś pożyczki musimy mu ufać. Inne źródła podają też słowo creditum „pożyczka”.

Rozwój pieniądza

Tak więc na początku był pieniądz. Ten wynalazek przypisuje się Sumerom i datuje na 3100 lat p.n.e. W niektórych częściach świata stosowano pieniądz towarowy np. w postaci kaczki o określonej wadze w Babilonii czy płytki soli w Etiopii.

Kiedy mieliśmy wynalezione pieniądze mogliśmy już myśleć o kredycie gotówkowym, jednak sam kredyt istniał na długo przed wynalazkiem Sumerów. Były to kredyty towarowe i upatruje się ich w sezonowości określonych dóbr. Otóż niektóre towary (zboża, warzywa, owoce) były dostępne w określonych porach roku, a zapotrzebowanie na nie całoroczne toteż brano je na kredyt.

Gdy wynaleziono pieniądz i nastała era nowożytna niosąca ze sobą m.in. rozwój banków nastąpił rozkwit kredytów gotówkowych, który szybko wyparł kredyty towarowe.

Rola bankowości w rozwoju kredytów

Nazwa bank wychodzi pod słowa banca, oznaczającego stół do wymiany pieniędzy. Już w Babilonii w VI w. p.n.e. istniały domy bankowe, które zajmowały się głównie weklarstwem, a więc wymianą pieniędzy, w znacznie mniejszym stopniu zaś kredytowaniem. Jednak dopiero era nowożytna przyniosła prawdziwy rozwój bankowości.

W 1694 r. powstał Bank Angielski. W 1852 r. bank francuski Societe Generale, następnie bank w Austrii, w 1870 r. niemiecki Deutsche Bank a w 1856 r. Allgemeine Deutsche Kreditanstalt. Banki te czy chciały czy nie chciały były zmuszone rozwijać działalność kredytową, aby w odpowiednim tempie dostarczyć pieniądze na stale rozwijający się przemysł.

Praktycznie od momentu wynalezienia pieniądza funkcjonują kredyty, które cieszą się dużą popularnością do dziś. Bankowość rozwija się przy tym nieustannie. Nowe pomysły kredytowe, kolejne rachunki oszczędnościowe, rachunki walutowe, lokaty. Dzisiaj każdy może znaleźć coś dla siebie. I bardzo chętnie korzystamy z wszystkich dostępnych możliwości. Ponad połowa Polaków zaciąga kredyty gotówkowe w różnych sytuacjach i na różnorodne cele. Nawet pomimo globalnego kryzysu liczba pożyczek bankowych nie spada. Wraz z rosnącą popularności kredytów i większą ich dostępnością (przy minimum wymagań i zabezpieczeń) rośnie niestety również problem z niewypłacalnością kredytobiorców. A to prowadzi do przykrych konsekwencji nie tylko dla dłużników, ale i dla banków.

Jeżeli szukasz kredytu dla siebie - sprawdź to ranking kredytów gotówkowych - i wybierz najdogodniejszą ofertę.