« Kredyt gotówkowy - co… | Strona domowa | Kto nie może ubiegać … »

Negatywne aspekty kredytów konsolidacyjnych

wtorek, 04 luty 2020 at 1:33 pm.

Jeżeli rozważamy zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, musimy zdawać sobie sprawę nie tylko z jego zalet, ale również wad. Jest to bardzo ważne przy podejmowaniu świadomych decyzji związanych ze sferą finansową. Jeśli więc mamy braki w wiedzy na temat kredytów, trzeba je nadrobić. W przeciwnym razie trudno będzie bowiem uzyskać pełny obraz sytuacji oraz dokonać jego rzetelnej oceny. Tymczasem odgrywa to naprawdę istotną rolę przy tego typu wyborach. Jakie wady mogą nieść ze sobą kredyty konsolidacyjne?

Zróżnicowanie warunków ofert dostępnych na rynku

Oferty kredytów konsolidacyjnych bywają bardzo zróżnicowane – jest to jednocześnie zaleta, ponieważ mamy szerokie możliwości wyboru, ale także wada, gdyż podjęcie decyzji może być trudne. Należy umiejętnie przeprowadzić poszukiwania tego rodzaju propozycji, a także zastanowić się nad tym, jaki są nasze priorytety i co właściwie chcemy osiągnąć poprzez konsolidację zobowiązań zaciągniętych w bankach. Warto także pomyśleć o przeprowadzeniu wstępnej selekcji ofert na podstawie kryteriów priorytetowych, które ustaliliśmy. Jeśli nie chcemy na starcie niczego odrzucać, ponieważ obawiamy się, że coś pominiemy i za wcześnie zrezygnujemy z oferty, która ostatecznie może okazać się świetnie dopasowana do naszych potrzeb, wówczas po znalezieniu dostępnych propozycji trzeba od razu przystąpić do ich szczegółowej analizy.

Stosunek warunków kredytów konsolidacyjnych do naszych finansów

Musimy pamiętać o tym, że nasza analiza warunków kredytów konsolidacyjnych nie może przebiegać bez uwzględnienia zarówno naszej sytuacji finansowej, jak i całokształtu naszych dotychczasowych zobowiązań. Trzeba bowiem zorientować się chociażby w takich kwestiach, czy istnieje szansa na to, że uzyskane w drodze kredytu konsolidacyjnego warunki spłaty zadłużenia, okażą się dla nas korzystniejsze pod jakimiś względami niż aktualne umowy. Jest to dodatkowy aspekt, który musimy wziąć pod uwagę w swojej analizie, co dla niektórych może być negatywną kwestią. Niejednokrotnie sprawa nie jest wcale oczywista, ponieważ przykładowo udaje nam się uzyskać niższe raty, ale za to wzrastają koszty całkowite. Wszystko zależy od oferty i okoliczności. Niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że decyzji finansowych nie możemy podejmować, bazując na ogólnikach i hasłach. Musimy dbać o nasze sprawy budżetowe, dlatego trzeba wykazać się tutaj skrupulatnością oraz zaangażowaniem w podejmowane działania.

Zdolność kredytowa a kredyt konsolidacyjny

Dla niektórych wadą kredytu konsolidacyjnego może być też to, że bank sprawdza naszą zdolność kredytową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to przecież całkowicie uzasadnione. Bank pragnie bowiem zweryfikować swojego potencjalnego kredytobiorcę i podjąć działania mające na celu uniknięcie sytuacji, w której nie spłaca on swoich zobowiązań. Jednocześnie jest to też istotne z perspektywy dłużnika – nie można przecież zaciągać zadłużeń, których nie będzie się w stanie uregulować. W tej kwestii nie należy jednak polegać wyłącznie na czynnościach banku. Trzeba samodzielnie przeanalizować wszystkie okoliczności i aspekty naszego przypadku.