« Karta kredytowa a dłu… | Strona domowa | Jak sprawdzić stawki … »

Na co najczęściej wydaje się kredyt gotówkowy?

wtorek, 11 wrzesień 2018 at 12:39 pm. Użyte znaczniki: , , , , , , , , ,

Kredytobiorcy generują dość sporo zadłużenia, głównie na kwoty od 1000 złotych do 10 000 złotych. Bardzo duże kredyty zdarzają się stosunkowo rzadko na tle całego rynku kredytowego, ponieważ wymagają od gospodarstwa domowego bardzo dobrej zdolności kredytowej. Limity kredytowania zależą od poziomu dochodów, praktycznie bezpośrednio, a przy dominancie zarobków w kraju w skali mniej więcej 1500 – 2000 złotych niezwykle trudno o podobne perspektywy. Małe zadłużenie to też ciekawe uzupełnienie budżetu domowego. Na co jednak najczęściej wydaje się pożyczki gotówkowe o charakterze typowo konsumpcyjnym? Oto najważniejsze branżowe statystyki (kolejność przypadkowa), 17banków to portal który w prosty i jasny sposób tłumaczy te i inne zagadnienia.

Ze względu na całkiem porządny rozwój rynku kapitałowego w Polsce coraz więcej kredytobiorców interesuje się finansowaniem papierów wartościowych, np. przy debiutach spółek akcyjnych właśnie kredytami gotówkowymi. Z czego wynika ten potencjał? Przy zakupie akcji spółki debiutującej dochodzi zazwyczaj do sporej redukcji. Inwestor rzadko otrzymuje zakładaną ilość akcji. W takim przypadku przydaje się kredytowanie, które jest w stanie zapewnić dźwignię finansową przez krótki czas, aby zmaksymalizować szansę na zakup możliwie największego pakietu udziałowego, co odbija się z czasem na korzystnych zarobkach. Kredyt gotówkowy to zadłużenie na dowolny cel, a zatem cel inwestycyjny też wchodzi w grę. Ważna kategoria to zadłużenie na spełnienie marzeń, czy na wykupienie większych wakacji rodzinnych, raz na kilka lat. Kredyt gotówkowy w kwocie 10 000 złotych spłacany, np. w okresie trzyletnim jest wystarczający, aby zaspokoić podobne potrzeby. Kredytobiorcy świadomi funkcjonowania na rynku kredytowym rozwijają coraz chętniej pozytywną zdolność kredytową zamiast oszczędzania. Te stopniowo przestaje się opłacać, chociażby przez bardzo niskie stopy procentowe ustalane od ponad dekady przez Narodowy Bank Polski. Kredytobiorca, który pozyskał kredyt gotówkowy, czy długoterminowy dziesięć lat temu mocno zaoszczędził na spłacie w porównaniu do innych, historycznych okresów. Monitorowanie stóp procentowych jest bardzo ważne, jeżeli chcesz ostatecznie podpisać umowę o kredyt hipoteczny, czy po prostu długoterminowy. Bardzo popularne przeznaczenie pożyczki gotówkowej to remonty, budowa mieszkania, domu. Tutaj potrzeba nie tylko pożyczek gotówkowych, ale również pożyczki mieszkaniowej. Dlaczego dla alternatywy stosuje się pożyczki gotówkowe? Ze względu na celowość przeznaczenia środków. Bank detaliczny przy kredycie gotówkowy, niezależnie od kwoty nie pyta o przeznaczenie. Limity na kredyt gotówkowy przy solidnej zdolności kredytowej sięgają nawet 200 000 złotych. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim ostateczny limit takiego kredytu to ponad 250 000 złotych, a więc całkiem sporo. Niestety kredyt gotówkowy wydatkowany na potrzeby mieszkaniowe jest finalnie droższy od hipotecznego, ale dochodzi tutaj nieco mniej formalności.

Inne obszary wydatkowania środków z pożyczki gotówkowej to zakupy podstawowego sprzętu do domu, mebli, komputerów, dodatkowych akcesoriów. Przy małych dochodach pożyczka gotówkowa trafia na konta spółdzielni mieszkaniowych, czy nawet do sklepów spożywczych. Niestety przy małych dochodach łatwo wpaść w spiralę zadłużeniową, która ostatecznie uniemożliwia korzystanie z jakichkolwiek form zadłużeniowych. Z rynku stopniowo znikają pożyczki bez sprawdzania BIK, czy podobne struktury. Chodzi bowiem o optymalizację przepisów dotyczących udzielania kredytów gotówkowych. A na co ty wydajesz pieniądze z kredytu gotówkowego?