« Kredyt gotówkowy to d… | Strona domowa | Na co najczęściej wyd… »

Karta kredytowa a dług. Kilka porad.

wtorek, 21 sierpień 2018 at 10:08 am. Użyte znaczniki: , ,

Pomimo tego, co słyszy się o kartach kredytowych, nie jest to nieuniknione. W rzeczywistości miliony kredytodawców pobierają opłatę regularnie i nigdy nie płacą ani grosza w opłatach finansowych ani innych opłatach. Oto jak możesz wykorzystać plastik na swoją korzyść!

1. Nie musisz nic nikomu zawdzięczać!

Jest całkiem możliwe, że regularnie korzystasz z kart kredytowych i nie masz długów. W jaki sposób? Pobierając tylko to, na co możesz sobie pozwolić, kiedy nadejdzie rachunek. Użyj kart kredytowych jako narzędzia do płatności, a nie jako obrotowego instrumentu dłużnego. Aby ta metoda działała, musisz śledzić opłaty i przepływy pieniężne.

2. Dowiesz się, kiedy kredyty krótkoterminowe mają sens.

Czasami finansowanie zakupu kartą kredytową jest rozsądne - tak długo, jak spłata ram czasowych jest krótka. Załóżmy na przykład, że chcesz mieć nowe meble w salonie, ale nie masz gotówki, aby zapłacić za to natychmiast. Jeśli pobierasz te rzeczy na kartę kredytową z 18-procentową stopą procentową i pokrywasz saldo w ciągu czterech miesięcy, opłata finansowa wynosi łącznie wynik, który nie jest złym interesem. Jeśli jednak weźmiesz to na spłatę przez ponad dwa lata, to zapłacisz dodatkowe 300 złotych – dość dużą marżę.

3. Dług wpływa na wynik kredytowy.

Nie chodzi tylko o to, aby postępować mądrze bez długów – wiedz, że trzymając się wysokich sald również negatywnie wpływasz na wynik kredytowy. Aby utrzymać wysoki wynik, saldo Twojego konta powinno wynosić poniżej 35 procent dostępnego limitu kredytowego. Dlatego też, jeśli masz linię kredytową w wysokości 1 000 złotych, trzyma się tego na mniej niż 350 złotych – taka opcja jest optymalna. Terminowe płatności są również niezbędne. Jeśli pominiesz cykl rozliczeniowy, kredytodawca zgłosi 30-dniową karalność do głównych biur ds. Raportowania kredytów a Twój wynik spadnie zauważalnie. Wtedy zobaczysz dramatyczny spadek wyniku kredytowego.

4. Opracowanie planu spłat.

Nawet jeśli jesteś głęboko w długach, prawdopodobnie możesz wyjść z długu wraz z wysokim zaangażowaniem i dobrym planem. Musisz wiedzieć, jak rozliczać swoje zadłużenie. Np. ogranicz wydatki na podstawowe potrzeby, aby uwolnić gotówkę i spłacić dług. Zapytaj wierzycieli, czy zmniejszą poziom stóp procentowych karty. Priorytetowanie płatności według stóp procentowych (najpierw należy rozłożyć saldo wysokiego oprocentowania).

5. Czy nie można podzielić płatności? Zapytaj o pomoc.

Chociaż firma zajmująca się kartą kredytową nie ma obowiązku przyjmowania mniejszej niż minimalnej płatności, nie bój się. Staraj się współpracować z firmą zajmującą się kartą kredytową, aby wypracować porozumienia o płatnościach. Jeśli to się nie powiedzie, porozmawiaj z doradcą kredytowym o przygotowaniu planie spłat. Chcesz rozliczyć zadłużenie karty kredytowej za mniej niż rzeczywiste saldo? Jest to możliwe, ale musisz zaoferować ryczałt, a większość wierzycieli wymaga od kredytodawców co najmniej kilka miesięcy spłat. Ustalenie takiej umowy na własną rękę jest najlepsze, ponieważ firmy, które to ułatwiają, często pobierają znaczną opłatę, a niektóre nie są bardzo renomowane.