« Lokata, która spełni … | Strona domowa | Kredyty gotówkowe - r… »

Kredyt – podstawy

piątek, 06 marzec 2015 at 09:44 am. Użyte znaczniki: , , , , , ,

O kredytach mówi się w nowoczesnym otoczeniu ekonomicznym bardzo często. Jest to na pewno najpopularniejszy instrument finansowania ponadstandardowych potrzeb konsumpcyjnych. Niestety niewielu klientów banków czy instytucji parabankowych potrafi rozpoznawać podstawowe pojęcia związane właśnie z zaciąganiem zadłużenia. W artykule zostaną omówione krok po kroku podstawy kredytowe. Na ich podstawie unikniesz większości problemów ze spłatą, a także nauczysz się w sposób wydajny współpracować z doradcami finansowymi działającymi na rynku nowoczesnego kredytowania. Autor wdał się w polemikę na temat korzyści kredytów zaciąganych przez internet.

 

Nowoczesne podejście do sprawy kredytowania potrzeb

Na współczesnym rynku masz najczęściej do czynienia z kredytem konsumenckim. Takich kredytów udziela się zwykłym osobom fizycznym, które nie posiadają aktywnej działalności gospodarczej. Kredyty konsumencie przeznacza się właściwie na dowolne potrzeby i instytucja finansowa z reguły nie zwraca na aspekt celowości większej uwagi. To akurat daje kredytobiorcy istotną kontrolę nad optymalizacją ekonomiczną indywidualnego budżetu domowego. Możesz kredytami konsumpcyjnymi sfinansować bieżące rachunku, inwestycje w środki trwałe, chociażby sprzęt komputerowy, dokupić akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wiele młodych osób zaciąga drobne kredyty, aby pojawić się w bazie danych Biura Informacji Kredytowej. Spłatą niewielkich zobowiązań, oczywiście terminową budujesz krok po kroku pozytywną historię kredytową. Z czasem otrzymujesz od banku detalicznego znacznie lepsze warunki długoterminowego partnerstwa. Jeżeli planujesz większy biznes lub zakup nieruchomości takie postępowanie sprawdzi się perfekcyjnie. Najważniejsze informacje o powyższym kredycie znajdziesz w ustawie o kredycie konsumenckim. Warto się z nią zapoznać, jeżeli chcesz poważnie podejść do tematu.

Praktyczne podejście do kwestii oprocentowania nowoczesnych kredytów

Pamiętaj, że w kredycie występują dwa formaty oprocentowania, tzn. nominalne i rzeczywiste powiązane bezpośrednio ze wskaźnikiem rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. W oprocentowaniu nominalnym nie masz uwzględnionych jakichkolwiek opłat dodatkowych, np. odsetek, kosztów ubezpieczenia. Natomiast w rzeczywistej masz do czynienia z uwzględnieniem wszystkich kosztów. Widzisz wyraźnie, że nie warto dawać się nabierać bankom detalicznym, jeżeli chodzi o przedstawianie nominalnego oprocentowania. Te może bowiem zaskoczyć później negatywnie. Przed wydaniem ci kredytu bank zapozna się krok po kroku z twoją płynnością finansową. To pojęcie związane z możliwością rzetelnego spłacania zobowiązań spotykanych w gospodarstwie domowym. Negatywna płynność finansowa jest powiązania bezpośrednio z bankructwem, spiralą zadłużenia, itp.

Czy możesz w ogóle zaciągnąć zobowiązanie finansowe?

Warunki zaciągania kredytów w nowoczesnej gospodarce ulegają wielu zmianom. Niektóre instytucje w ogóle nie negocjują warunków restrukturyzacji zadłużenia. Zamiast tego odsprzedają długi na rynku i umywają ręce od współpracy. Wolą pewne pieniądze niż użeranie się z nieuczciwymi kredytobiorcami. Lepiej jednak nie ryzykować problemów ze spłatą kredytu i zaciągać go dosłownie w ostateczności, ponieważ błędy ekonomiczne skutkują drogimi konsekwencjami windykacyjnymi, a także spotkaniem z komornikiem. To jeden z najbardziej nielubianych zawodów w Polsce zdobywający jednak rosnącą popularność z wiadomych powodów. Temat kredytów w Polsce jest bardzo trudny. Spotkanie z komornikiem nigdy nie kończy się dobrze dla kredytobiorcy. Teraz masz już jednak wgląd do podstaw tematu.